PROJEKT PRESCRIP -TEC

Rakovina krčka maternice je rozšíreným problémom a toto ochorenie je ročne diagnostikované 500 000 ženám. Takmer všetky typy rakoviny krčka maternice sú spôsobené infekciou ľudským papilomavírusom (HPV). Práve preto Svetová zdravotnícka organizácia odporúča ako primárnu prevenciu včasné odhalenie (skríning) výskytu vírusu v tele ženy prostredníctvom testovania na HPV vírus. 

Projekt prevencie a skríningu rakoviny krčka maternice z programu Horizont 2020 je 3-ročný projektom, ktorý odštartoval vo februári 2021. Samotný projekt je zameraný na elimináciu výskytu (a včasné odhalenie) HPV vírusu v 4 odlišných krajinách sveta: Bangladéš, India, Uganda a Slovensko. Na projekte za Slovenskú republiku spolupracuje konzorcium odborníkov z Trnavskej univerzity, Zdravých regiónov a Ligy proti rakovine. Trnavská univerzita v tomto projekte vystupuje ako hlavný líder. Cieľom jednotlivých pracovných skupín je zabezpečenie komunitného skríningu ochorenia prostredníctvom testov určených pre samo-vyšetrenie. Tie dokážu určiť HPV infekciu pomocou využitia najmodernejších technológií pri vykonávaní skríningu. Patrí sem napríklad využitie automatického rozpoznania zmeny na sliznici pomocou umelej inteligencie, vypracovanie klinických smerníc a protokolov pre celkové zlepšenie skríningového procesu a meranie realizovateľnosti týchto protokolov.  

Projekt si ďalej kladie za cieľ účinný a inovatívny skríning rakoviny krčka maternice, vrátane poskytnutia informácií o liečbe pre ženy zo sociálne znevýhodneného prostredia za účelom zlepšenia poskytovania dostupnosti, prijateľnosti a kvality zdravotníckych služieb v krajine. Viac informácií sa dozviete priamo na stránke projektu, kliknutím na odkaz tu a v slovenskom jazyku tu.